
Safavieh Sagan Pendant - Black
Dine in style with this warm, rustic modern pendant light. Designed with Old World savoir-faire, its beautiful rectangular frame with modern crisscross pattern features a deluxe black metal finish and wood texture that highlight its 4 vertical bulbs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10" W x 36" D x 19.5-91.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED ST58-TEA 4W |
| Product SKU: | PND4099A |
| Product UPC: | 889048824218 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $239.51
-65%$239.51
$83.83More Images




Safavieh Sagan Pendant - Black
Dine in style with this warm, rustic modern pendant light. Designed with Old World savoir-faire, its beautiful rectangular frame with modern crisscross pattern features a deluxe black metal finish and wood texture that highlight its 4 vertical bulbs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10" W x 36" D x 19.5-91.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED ST58-TEA 4W |
| Product SKU: | PND4099A |
| Product UPC: | 889048824218 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dine in style with this warm, rustic modern pendant light. Designed with Old World savoir-faire, its beautiful rectangular frame with modern crisscross pattern features a deluxe black metal finish and wood texture that highlight its 4 vertical bulbs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10" W x 36" D x 19.5-91.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED ST58-TEA 4W |
| Product SKU: | PND4099A |
| Product UPC: | 889048824218 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























