
Safavieh Sabine Pendant - Chrome
A new design classic, this contemporary pendant light is an investment in style. Bold and beautiful, its shining metal chrome shade is ideal for the minimalist interior with its chic curves and luminous reflective surface. It‰۪s an instant focal point.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 12.1-84.1" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | PND4032B |
| Product UPC: | 889048562455 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Sabine Pendant - Chrome
A new design classic, this contemporary pendant light is an investment in style. Bold and beautiful, its shining metal chrome shade is ideal for the minimalist interior with its chic curves and luminous reflective surface. It‰۪s an instant focal point.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 12.1-84.1" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | PND4032B |
| Product UPC: | 889048562455 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A new design classic, this contemporary pendant light is an investment in style. Bold and beautiful, its shining metal chrome shade is ideal for the minimalist interior with its chic curves and luminous reflective surface. It‰۪s an instant focal point.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 12.1-84.1" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | PND4032B |
| Product UPC: | 889048562455 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























