
Safavieh Sabina Pendant - Nickel
A powerful, stunning focal point any living room or dining room, this extraordinary pendant glows with the sparkle of brilliant crystals. Its light bronze and black finish adorns the modern geometric sphere that frames its luxurious interior candelabra.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20.3" W x 20.3" D x 31.5-103.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Black |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Black/Nickel |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4101A |
| Product UPC: | 889048824232 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $194.48
-65%$194.48
$68.07More Images

Safavieh Sabina Pendant - Nickel
A powerful, stunning focal point any living room or dining room, this extraordinary pendant glows with the sparkle of brilliant crystals. Its light bronze and black finish adorns the modern geometric sphere that frames its luxurious interior candelabra.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20.3" W x 20.3" D x 31.5-103.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Black |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Black/Nickel |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4101A |
| Product UPC: | 889048824232 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A powerful, stunning focal point any living room or dining room, this extraordinary pendant glows with the sparkle of brilliant crystals. Its light bronze and black finish adorns the modern geometric sphere that frames its luxurious interior candelabra.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20.3" W x 20.3" D x 31.5-103.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Black |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Black/Nickel |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4101A |
| Product UPC: | 889048824232 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























