
Safavieh Rydler Outdoor Pendant - Black
Enliven your outdoors with the industrial beauty of the Rydler outdoor pendant. Delightfully minimalist, the pendant light features a clean-lined trapezoid body and clear glass panes. With a timeless metallic finish, it strikes the perfect balance between form and function. Our modern pendant light provides warm and pleasant illumination to your porch and verandah.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.99" W x 11.81" D x 16.14" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 80% Steel+20% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | C35,E12 |
| Product SKU: | PLT7028A |
| Product UPC: | 195058427401 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $154.28
-65%$154.28
$54.00More Images



Safavieh Rydler Outdoor Pendant - Black
Enliven your outdoors with the industrial beauty of the Rydler outdoor pendant. Delightfully minimalist, the pendant light features a clean-lined trapezoid body and clear glass panes. With a timeless metallic finish, it strikes the perfect balance between form and function. Our modern pendant light provides warm and pleasant illumination to your porch and verandah.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.99" W x 11.81" D x 16.14" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 80% Steel+20% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | C35,E12 |
| Product SKU: | PLT7028A |
| Product UPC: | 195058427401 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enliven your outdoors with the industrial beauty of the Rydler outdoor pendant. Delightfully minimalist, the pendant light features a clean-lined trapezoid body and clear glass panes. With a timeless metallic finish, it strikes the perfect balance between form and function. Our modern pendant light provides warm and pleasant illumination to your porch and verandah.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.99" W x 11.81" D x 16.14" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 80% Steel+20% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | C35,E12 |
| Product SKU: | PLT7028A |
| Product UPC: | 195058427401 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























