
Safavieh Ruslen Flush Mount - Brushed Nickel
Give your d̩cor a touch of Art Deco decadence with this Ruslen Flush Mount. Ruslen‰۪s faceted crystal shade sparkles beneath a brushed nickel base, making for a glamorous shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Brushed Nickel |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | FLU4050A |
| Product UPC: | 195058105026 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $139.75
-65%$139.75
$48.91More Images


Safavieh Ruslen Flush Mount - Brushed Nickel
Give your d̩cor a touch of Art Deco decadence with this Ruslen Flush Mount. Ruslen‰۪s faceted crystal shade sparkles beneath a brushed nickel base, making for a glamorous shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Brushed Nickel |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | FLU4050A |
| Product UPC: | 195058105026 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor a touch of Art Deco decadence with this Ruslen Flush Mount. Ruslen‰۪s faceted crystal shade sparkles beneath a brushed nickel base, making for a glamorous shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Brushed Nickel |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | FLU4050A |
| Product UPC: | 195058105026 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























