
Safavieh Rove Pendant - White
Refresh any living room and make a statement with this chic contemporary pendant. Its bright white finish complements any interior style while providing direct overhead light. Its luxurious modern spin on the classic pendant makes it a timeless accessory.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 6.25" W x 6.25" D x 10-82" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PND4034A |
| Product UPC: | 889048562479 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rove Pendant - White
Refresh any living room and make a statement with this chic contemporary pendant. Its bright white finish complements any interior style while providing direct overhead light. Its luxurious modern spin on the classic pendant makes it a timeless accessory.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 6.25" W x 6.25" D x 10-82" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PND4034A |
| Product UPC: | 889048562479 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh any living room and make a statement with this chic contemporary pendant. Its bright white finish complements any interior style while providing direct overhead light. Its luxurious modern spin on the classic pendant makes it a timeless accessory.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 6.25" W x 6.25" D x 10-82" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PND4034A |
| Product UPC: | 889048562479 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























