
Safavieh Rosalen 4Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
A new spin on the traditional lantern, this modern 4-light pendant updates any hall or foyer with its soft, elegant glow. Finely crafted with metal, its luxurious oil-rubbed bronze finish adds character and charm while still offering a bold silhouette.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4086A |
| Product UPC: | 889048800977 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $167.28
-65%$167.28
$58.55More Images



Safavieh Rosalen 4Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
A new spin on the traditional lantern, this modern 4-light pendant updates any hall or foyer with its soft, elegant glow. Finely crafted with metal, its luxurious oil-rubbed bronze finish adds character and charm while still offering a bold silhouette.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4086A |
| Product UPC: | 889048800977 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A new spin on the traditional lantern, this modern 4-light pendant updates any hall or foyer with its soft, elegant glow. Finely crafted with metal, its luxurious oil-rubbed bronze finish adds character and charm while still offering a bold silhouette.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4086A |
| Product UPC: | 889048800977 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























