
Safavieh Romelo Floor Lamp - Silver
Blend classic style with a contemporary twist with this metal floor lamp. Its traditional hanging lamp brings character and adds a transitional element to any living room, while its sleek silver and grey finish adds modern polish.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 12" D x 66.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver/Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver/Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4012A |
| Product UPC: | 889048324947 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Romelo Floor Lamp - Silver
Blend classic style with a contemporary twist with this metal floor lamp. Its traditional hanging lamp brings character and adds a transitional element to any living room, while its sleek silver and grey finish adds modern polish.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 12" D x 66.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver/Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver/Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4012A |
| Product UPC: | 889048324947 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Blend classic style with a contemporary twist with this metal floor lamp. Its traditional hanging lamp brings character and adds a transitional element to any living room, while its sleek silver and grey finish adds modern polish.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 12" D x 66.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver/Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver/Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4012A |
| Product UPC: | 889048324947 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























