
Safavieh Riga 60-Inch H Floor Lamp - Clear
Tiny flourishes make a big impact in the Riga floor lamp. Clear crystal orbs and delicately bowed caps and collars transform Riga into an elegant scene stealer. Shiny chrome base and a off-white drum topper keep the look fresh and contemporary.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4179A |
| Product UPC: | 683726338284 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Riga 60-Inch H Floor Lamp - Clear
Tiny flourishes make a big impact in the Riga floor lamp. Clear crystal orbs and delicately bowed caps and collars transform Riga into an elegant scene stealer. Shiny chrome base and a off-white drum topper keep the look fresh and contemporary.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4179A |
| Product UPC: | 683726338284 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tiny flourishes make a big impact in the Riga floor lamp. Clear crystal orbs and delicately bowed caps and collars transform Riga into an elegant scene stealer. Shiny chrome base and a off-white drum topper keep the look fresh and contemporary.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4179A |
| Product UPC: | 683726338284 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























