
Safavieh Renla Floor Lamp - Brass Gold
Embrace the warmth of traditional style with this classic floor lamp. Perfect for the living room, study, or next to a favorite reading chair, its timeless brass and gold finish creates a sense of distinctive Old World charm.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17.25" W x 8.5" D x 55-64.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | FLL4072A |
| Product UPC: | 889048823884 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Renla Floor Lamp - Brass Gold
Embrace the warmth of traditional style with this classic floor lamp. Perfect for the living room, study, or next to a favorite reading chair, its timeless brass and gold finish creates a sense of distinctive Old World charm.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17.25" W x 8.5" D x 55-64.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | FLL4072A |
| Product UPC: | 889048823884 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embrace the warmth of traditional style with this classic floor lamp. Perfect for the living room, study, or next to a favorite reading chair, its timeless brass and gold finish creates a sense of distinctive Old World charm.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17.25" W x 8.5" D x 55-64.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | FLL4072A |
| Product UPC: | 889048823884 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























