
Safavieh Renato 63.5-Inch H Floor Lamp - Brass Gold
Poised and graceful, this contemporary 63.5-inch floor lamp instantly updates any living room. Crafted with a warm brass gold finish, it‰۪s paired with a white globe shade for a luminous glow. A designer favorite, loved for its classic vintage style.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 23.5" D x 63.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | FLL4006A |
| Product UPC: | 889048324886 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Renato 63.5-Inch H Floor Lamp - Brass Gold
Poised and graceful, this contemporary 63.5-inch floor lamp instantly updates any living room. Crafted with a warm brass gold finish, it‰۪s paired with a white globe shade for a luminous glow. A designer favorite, loved for its classic vintage style.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 23.5" D x 63.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | FLL4006A |
| Product UPC: | 889048324886 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Poised and graceful, this contemporary 63.5-inch floor lamp instantly updates any living room. Crafted with a warm brass gold finish, it‰۪s paired with a white globe shade for a luminous glow. A designer favorite, loved for its classic vintage style.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 23.5" D x 63.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | FLL4006A |
| Product UPC: | 889048324886 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























