
Safavieh Rema Pendant - Brass
The classic style of a standing floor lamp comes to overhead illumination with this Rema Pendant Light. Designed with a timeless off white cotton drum shade held aloft by a brass finished frame, Rema is ideal for casting a soft glow in the living room, dining room, or above the kitchen island.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 16.25-46.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4111A |
| Product UPC: | 889048906204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $100.98
-65%$100.98
$35.34More Images


Safavieh Rema Pendant - Brass
The classic style of a standing floor lamp comes to overhead illumination with this Rema Pendant Light. Designed with a timeless off white cotton drum shade held aloft by a brass finished frame, Rema is ideal for casting a soft glow in the living room, dining room, or above the kitchen island.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 16.25-46.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4111A |
| Product UPC: | 889048906204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The classic style of a standing floor lamp comes to overhead illumination with this Rema Pendant Light. Designed with a timeless off white cotton drum shade held aloft by a brass finished frame, Rema is ideal for casting a soft glow in the living room, dining room, or above the kitchen island.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 16.25-46.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4111A |
| Product UPC: | 889048906204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























