
Safavieh Relom Pendant - Clear
Blending industrial and farmhouse d̩cor with style and ease, this Relom Pendant perfectly illuminates any living space. An oil-rubbed bronze frame gently houses four cylinder bulbs, ideal for casting a soft glow above a kitchen island or dining room table.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 22 - 94" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Orb |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T14 |
| Product SKU: | PND4121A |
| Product UPC: | 195058110907 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Relom Pendant - Clear
Blending industrial and farmhouse d̩cor with style and ease, this Relom Pendant perfectly illuminates any living space. An oil-rubbed bronze frame gently houses four cylinder bulbs, ideal for casting a soft glow above a kitchen island or dining room table.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 22 - 94" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Orb |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T14 |
| Product SKU: | PND4121A |
| Product UPC: | 195058110907 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Blending industrial and farmhouse d̩cor with style and ease, this Relom Pendant perfectly illuminates any living space. An oil-rubbed bronze frame gently houses four cylinder bulbs, ideal for casting a soft glow above a kitchen island or dining room table.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 22 - 94" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Orb |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T14 |
| Product SKU: | PND4121A |
| Product UPC: | 195058110907 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























