
Safavieh Relma Pendant - Gold
This Relma Pendant Light is perfect for bringing sparkling visual intrigue to any interior. Relma‰۪s geometric glass facets are striking in their radiant shimmer, while gold finished triangle and diamond outlines soften the look for a touch of romantic charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 17-47" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Gold Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | PND4108A |
| Product UPC: | 889048900134 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Relma Pendant - Gold
This Relma Pendant Light is perfect for bringing sparkling visual intrigue to any interior. Relma‰۪s geometric glass facets are striking in their radiant shimmer, while gold finished triangle and diamond outlines soften the look for a touch of romantic charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 17-47" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Gold Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | PND4108A |
| Product UPC: | 889048900134 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Relma Pendant Light is perfect for bringing sparkling visual intrigue to any interior. Relma‰۪s geometric glass facets are striking in their radiant shimmer, while gold finished triangle and diamond outlines soften the look for a touch of romantic charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 17-47" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Gold Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | PND4108A |
| Product UPC: | 889048900134 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























