
Safavieh Reflections 58.5-Inch H Stacked Ball Floor Lamp - Brass
Screen chic. Photos from the haunts and homes of glamorous Old Hollywood stars and film sets inspired the posh Reflections stacked ball floor lamp. Its shining brass-finished metal base and white cotton drum shade add instant glamour to any interior.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4330B |
| Product UPC: | 889048280496 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Reflections 58.5-Inch H Stacked Ball Floor Lamp - Brass
Screen chic. Photos from the haunts and homes of glamorous Old Hollywood stars and film sets inspired the posh Reflections stacked ball floor lamp. Its shining brass-finished metal base and white cotton drum shade add instant glamour to any interior.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4330B |
| Product UPC: | 889048280496 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Screen chic. Photos from the haunts and homes of glamorous Old Hollywood stars and film sets inspired the posh Reflections stacked ball floor lamp. Its shining brass-finished metal base and white cotton drum shade add instant glamour to any interior.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4330B |
| Product UPC: | 889048280496 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























