
Safavieh Reed 71-Inch H Floor Lamp - Black
Inspired by the designer furnishings appointing the office of the head of the foremost modern art gallery in Barcelona, this contemporary floor lamp is a classic. Its dynamic sculptural form is crafted with chrome and finished in sleek black and gold.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 39.5" W x 12.5" D x 71" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Copper |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4518B |
| Product UPC: | 889048201408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Reed 71-Inch H Floor Lamp - Black
Inspired by the designer furnishings appointing the office of the head of the foremost modern art gallery in Barcelona, this contemporary floor lamp is a classic. Its dynamic sculptural form is crafted with chrome and finished in sleek black and gold.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 39.5" W x 12.5" D x 71" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Copper |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4518B |
| Product UPC: | 889048201408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the designer furnishings appointing the office of the head of the foremost modern art gallery in Barcelona, this contemporary floor lamp is a classic. Its dynamic sculptural form is crafted with chrome and finished in sleek black and gold.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 39.5" W x 12.5" D x 71" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Copper |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4518B |
| Product UPC: | 889048201408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























