
Safavieh Rana Floor Lamp - Black
Move over lava lamp, there‰۪s a new quirky staple light in town! A fashion-forward conversation piece, this Rana Floor Lamp is an absolute showstopper. Rana‰۪s stark angles pair perfectly with its circular light source, making a bold style statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 22" D x 60.75" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Product SKU: | FLL4129A |
| Product UPC: | 195058337175 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rana Floor Lamp - Black
Move over lava lamp, there‰۪s a new quirky staple light in town! A fashion-forward conversation piece, this Rana Floor Lamp is an absolute showstopper. Rana‰۪s stark angles pair perfectly with its circular light source, making a bold style statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 22" D x 60.75" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Product SKU: | FLL4129A |
| Product UPC: | 195058337175 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Move over lava lamp, there‰۪s a new quirky staple light in town! A fashion-forward conversation piece, this Rana Floor Lamp is an absolute showstopper. Rana‰۪s stark angles pair perfectly with its circular light source, making a bold style statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 22" D x 60.75" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Product SKU: | FLL4129A |
| Product UPC: | 195058337175 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























