
Safavieh Rabea Pendant - Black
Crafted to recall the warm interiors of a chic Belgian farmhouse, this pendant light is a fresh spin on vintage style. The geometric black metal and wood-textured crisscross design that frames its interior lights brings modern luxury to any interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.3" W x 12.3" D x 24.5-96.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4097A |
| Product UPC: | 889048824195 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $159.48
-65%$159.48
$55.82More Images




Safavieh Rabea Pendant - Black
Crafted to recall the warm interiors of a chic Belgian farmhouse, this pendant light is a fresh spin on vintage style. The geometric black metal and wood-textured crisscross design that frames its interior lights brings modern luxury to any interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.3" W x 12.3" D x 24.5-96.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4097A |
| Product UPC: | 889048824195 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted to recall the warm interiors of a chic Belgian farmhouse, this pendant light is a fresh spin on vintage style. The geometric black metal and wood-textured crisscross design that frames its interior lights brings modern luxury to any interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.3" W x 12.3" D x 24.5-96.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4097A |
| Product UPC: | 889048824195 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























