
Safavieh Priscilla 61.5-Inch H Floor Lamp - Gold
Poised and statuesque, this 61.5-inch floor lamp becomes a focal point in any space with its rich gold finish and quatrefoil pattern. Place alongside the sofa or a favorite chair in the living room or in the bedroom for gentle, relaxing illumination.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4415A |
| Product UPC: | 889048117839 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $242.78
-65%$242.78
$84.97More Images


Safavieh Priscilla 61.5-Inch H Floor Lamp - Gold
Poised and statuesque, this 61.5-inch floor lamp becomes a focal point in any space with its rich gold finish and quatrefoil pattern. Place alongside the sofa or a favorite chair in the living room or in the bedroom for gentle, relaxing illumination.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4415A |
| Product UPC: | 889048117839 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Poised and statuesque, this 61.5-inch floor lamp becomes a focal point in any space with its rich gold finish and quatrefoil pattern. Place alongside the sofa or a favorite chair in the living room or in the bedroom for gentle, relaxing illumination.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4415A |
| Product UPC: | 889048117839 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























