
Safavieh Pomona Chandelier - Matte Black
A sleek modern take on a familiar classic, this Pomona Chandelier is a showstopper. Pomona‰۪s white glass orb lights cast a penthouse-chic glow, and its matte black frame completes the look.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 24.5" W x 24.5" D x 12.5-84.5" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron+Aluminum+Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | LED |
| Product SKU: | CHA4027A |
| Product UPC: | 195058337168 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Pomona Chandelier - Matte Black
A sleek modern take on a familiar classic, this Pomona Chandelier is a showstopper. Pomona‰۪s white glass orb lights cast a penthouse-chic glow, and its matte black frame completes the look.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 24.5" W x 24.5" D x 12.5-84.5" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron+Aluminum+Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | LED |
| Product SKU: | CHA4027A |
| Product UPC: | 195058337168 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A sleek modern take on a familiar classic, this Pomona Chandelier is a showstopper. Pomona‰۪s white glass orb lights cast a penthouse-chic glow, and its matte black frame completes the look.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 24.5" W x 24.5" D x 12.5-84.5" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron+Aluminum+Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | LED |
| Product SKU: | CHA4027A |
| Product UPC: | 195058337168 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























