
Safavieh Piran 3 Light 20-Inch Dia Adjustable Pendant - White
Designed to create an ethereal glow, this contemporary pendant was inspired by the interiors of a modern design gallery. Its soft, gentle curves are paired with a polished chrome finish, making it a dramatic focal point in the living room or dining room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 12-48" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | PND4007A |
| Product UPC: | 889048325289 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $142.01
-65%$142.01
$49.70More Images


Safavieh Piran 3 Light 20-Inch Dia Adjustable Pendant - White
Designed to create an ethereal glow, this contemporary pendant was inspired by the interiors of a modern design gallery. Its soft, gentle curves are paired with a polished chrome finish, making it a dramatic focal point in the living room or dining room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 12-48" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | PND4007A |
| Product UPC: | 889048325289 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to create an ethereal glow, this contemporary pendant was inspired by the interiors of a modern design gallery. Its soft, gentle curves are paired with a polished chrome finish, making it a dramatic focal point in the living room or dining room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 12-48" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | PND4007A |
| Product UPC: | 889048325289 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























