
Safavieh Pierson Floor Lamp - Brass Gold
Grace comes in the simple form of this Pierson Floor Lamp. Featuring a figure of iron and crystal with a brass gold finish, Pierson is a charming addition to any traditional, transitional, or contemporary space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 50.5-64.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Frost White |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Cold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4051A |
| Product UPC: | 889048650442 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $134.21
-65%$134.21
$46.97More Images


Safavieh Pierson Floor Lamp - Brass Gold
Grace comes in the simple form of this Pierson Floor Lamp. Featuring a figure of iron and crystal with a brass gold finish, Pierson is a charming addition to any traditional, transitional, or contemporary space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 50.5-64.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Frost White |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Cold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4051A |
| Product UPC: | 889048650442 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Grace comes in the simple form of this Pierson Floor Lamp. Featuring a figure of iron and crystal with a brass gold finish, Pierson is a charming addition to any traditional, transitional, or contemporary space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 50.5-64.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Frost White |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Cold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4051A |
| Product UPC: | 889048650442 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























