
Safavieh Philippa Floor Lamp - White Washed
Bring the charm and romance of modern rustic style to the living room or bedroom with this traditional floor lamp. Crafted with a 100% cotton shade and metal body, its beautiful white-washed finish completes its antique essence.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | White Washed |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4049A |
| Product UPC: | 889048650428 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Philippa Floor Lamp - White Washed
Bring the charm and romance of modern rustic style to the living room or bedroom with this traditional floor lamp. Crafted with a 100% cotton shade and metal body, its beautiful white-washed finish completes its antique essence.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | White Washed |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4049A |
| Product UPC: | 889048650428 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring the charm and romance of modern rustic style to the living room or bedroom with this traditional floor lamp. Crafted with a 100% cotton shade and metal body, its beautiful white-washed finish completes its antique essence.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | White Washed |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4049A |
| Product UPC: | 889048650428 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























