
Safavieh Penryn Outdoor Pendant/Black - Black
An icon of classic-contemporary charm, this Penryn Outdoor Pendant was impeccably styled to perfectly suit any home. Penryn‰۪s oil-rubbed bronze finish and timeless silhouette make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 7.25" W x 7.25" D x 14.5-86.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PLT4031A |
| Product UPC: | 195058423816 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Penryn Outdoor Pendant/Black - Black
An icon of classic-contemporary charm, this Penryn Outdoor Pendant was impeccably styled to perfectly suit any home. Penryn‰۪s oil-rubbed bronze finish and timeless silhouette make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 7.25" W x 7.25" D x 14.5-86.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PLT4031A |
| Product UPC: | 195058423816 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An icon of classic-contemporary charm, this Penryn Outdoor Pendant was impeccably styled to perfectly suit any home. Penryn‰۪s oil-rubbed bronze finish and timeless silhouette make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 7.25" W x 7.25" D x 14.5-86.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PLT4031A |
| Product UPC: | 195058423816 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























