
Safavieh Pearl Capiz 1 Light 13-Inch Dia Pendant - White
Blanc en blanc, this pearl capiz 1 light adjustable pendant lamp is the epitome of chic, contemporary design. Its natural, organic shells cascade in three decadent tiers, lending texture and form to any interior. De rigueur for the modern style maven.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 20.5-92.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Sea Shell/Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4480A |
| Product UPC: | 889048179431 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $83.85
-65%$83.85
$29.35More Images


Safavieh Pearl Capiz 1 Light 13-Inch Dia Pendant - White
Blanc en blanc, this pearl capiz 1 light adjustable pendant lamp is the epitome of chic, contemporary design. Its natural, organic shells cascade in three decadent tiers, lending texture and form to any interior. De rigueur for the modern style maven.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 20.5-92.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Sea Shell/Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4480A |
| Product UPC: | 889048179431 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Blanc en blanc, this pearl capiz 1 light adjustable pendant lamp is the epitome of chic, contemporary design. Its natural, organic shells cascade in three decadent tiers, lending texture and form to any interior. De rigueur for the modern style maven.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 20.5-92.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Sea Shell/Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4480A |
| Product UPC: | 889048179431 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























