
Safavieh Peale Flush Mount - White
Unobtrusively glamorous, this Peale Flush Mount instantly refreshes your d̩cor. Peale‰۪s clean white shade is given a decadent upgrade with a shimmering gold base and interior, revitalizing any room with classic-contemporary elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White/Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 LED |
| Product SKU: | FLU4063A |
| Product UPC: | 195058360210 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $68.25
-65%$68.25
$23.89More Images


Safavieh Peale Flush Mount - White
Unobtrusively glamorous, this Peale Flush Mount instantly refreshes your d̩cor. Peale‰۪s clean white shade is given a decadent upgrade with a shimmering gold base and interior, revitalizing any room with classic-contemporary elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White/Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 LED |
| Product SKU: | FLU4063A |
| Product UPC: | 195058360210 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unobtrusively glamorous, this Peale Flush Mount instantly refreshes your d̩cor. Peale‰۪s clean white shade is given a decadent upgrade with a shimmering gold base and interior, revitalizing any room with classic-contemporary elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White/Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 LED |
| Product SKU: | FLU4063A |
| Product UPC: | 195058360210 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























