
Safavieh Parsen Floor Lamp - Black
Bring a touch of high fashion drama to your d̩cor with this Parsen Floor Lamp. Taking inspiration from photoshoot lighting, Parsen emanates runway style and a dynamic sense of movement with its sleek tripod legs and forever chic black barrel shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 22" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4084A |
| Product UPC: | 889048896673 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Parsen Floor Lamp - Black
Bring a touch of high fashion drama to your d̩cor with this Parsen Floor Lamp. Taking inspiration from photoshoot lighting, Parsen emanates runway style and a dynamic sense of movement with its sleek tripod legs and forever chic black barrel shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 22" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4084A |
| Product UPC: | 889048896673 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a touch of high fashion drama to your d̩cor with this Parsen Floor Lamp. Taking inspiration from photoshoot lighting, Parsen emanates runway style and a dynamic sense of movement with its sleek tripod legs and forever chic black barrel shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 22" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4084A |
| Product UPC: | 889048896673 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























