
Safavieh Parkes Flush Mount - Black
Create a penthouse-chic aura in any room with this phenomenal Parkes Flush Mount. Designed with a classic round silhouette in sleek black that takes inspiration from fashion show spotlights, Parkes‰۪s shimmering gold base gives an additional glamorous touch.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4064A |
| Product UPC: | 195058360227 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $73.45
-65%$73.45
$25.71More Images


Safavieh Parkes Flush Mount - Black
Create a penthouse-chic aura in any room with this phenomenal Parkes Flush Mount. Designed with a classic round silhouette in sleek black that takes inspiration from fashion show spotlights, Parkes‰۪s shimmering gold base gives an additional glamorous touch.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4064A |
| Product UPC: | 195058360227 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a penthouse-chic aura in any room with this phenomenal Parkes Flush Mount. Designed with a classic round silhouette in sleek black that takes inspiration from fashion show spotlights, Parkes‰۪s shimmering gold base gives an additional glamorous touch.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4064A |
| Product UPC: | 195058360227 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























