
Safavieh Parda Flush Mount - Brass
Glamorous Gatsby galas come to today‰۪s contemporary d̩cor in this aristocratic Parda Flush Mount. Lavishly designed with two tiers of dazzling elongated prism crystals and a shimmering brass finish, Parda gives any room an aura of grandeur.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 7" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | FLU4090A |
| Product UPC: | 195058360586 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $170.95
-65%$170.95
$59.83More Images


Safavieh Parda Flush Mount - Brass
Glamorous Gatsby galas come to today‰۪s contemporary d̩cor in this aristocratic Parda Flush Mount. Lavishly designed with two tiers of dazzling elongated prism crystals and a shimmering brass finish, Parda gives any room an aura of grandeur.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 7" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | FLU4090A |
| Product UPC: | 195058360586 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Glamorous Gatsby galas come to today‰۪s contemporary d̩cor in this aristocratic Parda Flush Mount. Lavishly designed with two tiers of dazzling elongated prism crystals and a shimmering brass finish, Parda gives any room an aura of grandeur.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 7" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | FLU4090A |
| Product UPC: | 195058360586 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























