
Safavieh Onia 8Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
Unapologetically bold and stylish, this monumental 8-light pendant is modern sculpture in any dining room. Designed with two effortlessly chic inverted candelabras, its elegant metal construction is highlighted by its luxurious oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 14" D x 24-54" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 8 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4095A |
| Product UPC: | 889048801165 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $302.38
-65%$302.38
$105.83More Images




Safavieh Onia 8Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
Unapologetically bold and stylish, this monumental 8-light pendant is modern sculpture in any dining room. Designed with two effortlessly chic inverted candelabras, its elegant metal construction is highlighted by its luxurious oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 14" D x 24-54" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 8 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4095A |
| Product UPC: | 889048801165 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unapologetically bold and stylish, this monumental 8-light pendant is modern sculpture in any dining room. Designed with two effortlessly chic inverted candelabras, its elegant metal construction is highlighted by its luxurious oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 14" D x 24-54" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 8 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4095A |
| Product UPC: | 889048801165 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























