
Safavieh New Vienna Chandelier - Chrome
The see-through white chiffon drum shade adds a glamorous, au courant edge to a classic chandelier profile. With glossy chrome arms, and delicate bead and teardrop crystals, the Vienna pendant lamp injects a space with contemporary drama.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 21.75 - 93.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4236B |
| Product UPC: | 889048545335 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $171.28
-65%$171.28
$59.95More Images

Safavieh New Vienna Chandelier - Chrome
The see-through white chiffon drum shade adds a glamorous, au courant edge to a classic chandelier profile. With glossy chrome arms, and delicate bead and teardrop crystals, the Vienna pendant lamp injects a space with contemporary drama.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 21.75 - 93.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4236B |
| Product UPC: | 889048545335 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The see-through white chiffon drum shade adds a glamorous, au courant edge to a classic chandelier profile. With glossy chrome arms, and delicate bead and teardrop crystals, the Vienna pendant lamp injects a space with contemporary drama.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 21.75 - 93.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4236B |
| Product UPC: | 889048545335 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























