
Safavieh Nelda Pendant - Gold
Add a touch of sleek and sophistication to your d̩cor this contemporary pendant. Clean lines create its elegant simplicity while its antique gold finish and white glass globe bring instant character to any living room, dining room, hall or kitchen.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11.5" W x 11.5" D x 14.5-86.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | PND4008A |
| Product UPC: | 889048325296 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Safavieh Nelda Pendant - Gold
Add a touch of sleek and sophistication to your d̩cor this contemporary pendant. Clean lines create its elegant simplicity while its antique gold finish and white glass globe bring instant character to any living room, dining room, hall or kitchen.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11.5" W x 11.5" D x 14.5-86.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | PND4008A |
| Product UPC: | 889048325296 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of sleek and sophistication to your d̩cor this contemporary pendant. Clean lines create its elegant simplicity while its antique gold finish and white glass globe bring instant character to any living room, dining room, hall or kitchen.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11.5" W x 11.5" D x 14.5-86.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | PND4008A |
| Product UPC: | 889048325296 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























