
Safavieh Naldo 60-Inch H Floor Lamp - Dark Grey
SoHo‰۪s latest lounge inspired this industrial chic floor lamp. Complete with rustic rope detail, this modern spin on the traditional pharmacy lamp features metal construction finished in dark grey. Ideal by a reading chair in the living room or office.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 21" W x 10.375" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron/Rope |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | FLL4011A |
| Product UPC: | 889048324930 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $98.38
-65%$98.38
$34.43More Images


Safavieh Naldo 60-Inch H Floor Lamp - Dark Grey
SoHo‰۪s latest lounge inspired this industrial chic floor lamp. Complete with rustic rope detail, this modern spin on the traditional pharmacy lamp features metal construction finished in dark grey. Ideal by a reading chair in the living room or office.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 21" W x 10.375" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron/Rope |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | FLL4011A |
| Product UPC: | 889048324930 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SoHo‰۪s latest lounge inspired this industrial chic floor lamp. Complete with rustic rope detail, this modern spin on the traditional pharmacy lamp features metal construction finished in dark grey. Ideal by a reading chair in the living room or office.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 21" W x 10.375" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron/Rope |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | FLL4011A |
| Product UPC: | 889048324930 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























