
Safavieh Moroccan Gentle 15.25-Inch Dia Pendant Lamp - Dark Bronze
Inspired by Venetian art glass, this dark bronze 15.25-inch diameter pendant lamp with colorful beads elevates any corner. Designers love to use it in pairs alongside the living room sofa, or alongside the bed to create an artistic, stylish focal point.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15.25" W x 15.25" D x 39" H |
| Product Lamp Color: | Dark Bronze/Multicolor |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Bronze/Dark Bronze |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4497A |
| Product UPC: | 889048179615 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $210.18
-65%$210.18
$73.56More Images


Safavieh Moroccan Gentle 15.25-Inch Dia Pendant Lamp - Dark Bronze
Inspired by Venetian art glass, this dark bronze 15.25-inch diameter pendant lamp with colorful beads elevates any corner. Designers love to use it in pairs alongside the living room sofa, or alongside the bed to create an artistic, stylish focal point.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15.25" W x 15.25" D x 39" H |
| Product Lamp Color: | Dark Bronze/Multicolor |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Bronze/Dark Bronze |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4497A |
| Product UPC: | 889048179615 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by Venetian art glass, this dark bronze 15.25-inch diameter pendant lamp with colorful beads elevates any corner. Designers love to use it in pairs alongside the living room sofa, or alongside the bed to create an artistic, stylish focal point.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15.25" W x 15.25" D x 39" H |
| Product Lamp Color: | Dark Bronze/Multicolor |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Bronze/Dark Bronze |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4497A |
| Product UPC: | 889048179615 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























