
Safavieh Millard 18.5-Inch Dia Adjustable Dark Grey Pendant - Gold
The rich ornamentation of Dubai‰۪s latest luxury hotel inspired this 18.5-inch diameter adjustable orb pendant. Its deluxe gold colour creates instant ambience in an entryway, adds romance to the boudoir or transforms a living room into an exotic oasis.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 22.5-94.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4373A |
| Product UPC: | 889048115989 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $249.18
-65%$249.18
$87.21More Images


Safavieh Millard 18.5-Inch Dia Adjustable Dark Grey Pendant - Gold
The rich ornamentation of Dubai‰۪s latest luxury hotel inspired this 18.5-inch diameter adjustable orb pendant. Its deluxe gold colour creates instant ambience in an entryway, adds romance to the boudoir or transforms a living room into an exotic oasis.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 22.5-94.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4373A |
| Product UPC: | 889048115989 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The rich ornamentation of Dubai‰۪s latest luxury hotel inspired this 18.5-inch diameter adjustable orb pendant. Its deluxe gold colour creates instant ambience in an entryway, adds romance to the boudoir or transforms a living room into an exotic oasis.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 22.5-94.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4373A |
| Product UPC: | 889048115989 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























