
Safavieh Messon Led Pendant - Chrome
Lights, camera, action! This Messon Pendant‰۪s dimmable jewel like LED lights and circular chrome frame bring Hollywood pizzazz to any modern or transitional d̩cor. Cast the spotlight over a beloved display or above a seating area for effortless celebrity ambiance.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 12.0-74.0" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | No Bulb Included |
| Product SKU: | PND4102A |
| Product UPC: | 889048876149 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $199.55
-65%$199.55
$69.84More Images


Safavieh Messon Led Pendant - Chrome
Lights, camera, action! This Messon Pendant‰۪s dimmable jewel like LED lights and circular chrome frame bring Hollywood pizzazz to any modern or transitional d̩cor. Cast the spotlight over a beloved display or above a seating area for effortless celebrity ambiance.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 12.0-74.0" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | No Bulb Included |
| Product SKU: | PND4102A |
| Product UPC: | 889048876149 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lights, camera, action! This Messon Pendant‰۪s dimmable jewel like LED lights and circular chrome frame bring Hollywood pizzazz to any modern or transitional d̩cor. Cast the spotlight over a beloved display or above a seating area for effortless celebrity ambiance.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 12.0-74.0" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | No Bulb Included |
| Product SKU: | PND4102A |
| Product UPC: | 889048876149 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























