
Safavieh Merrigan Ginkgo Leaf Floor Lamp - Gold Leaf
Finely crafted to embody an ethereal choreography, this gingko leaf floor lamp is a modern heirloom. From its solid base to the tip of its two illuminating leaves, its magnificent gold leaf finish radiates taste and sophistication in any living room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4027A |
| Product UPC: | 889048407398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Merrigan Ginkgo Leaf Floor Lamp - Gold Leaf
Finely crafted to embody an ethereal choreography, this gingko leaf floor lamp is a modern heirloom. From its solid base to the tip of its two illuminating leaves, its magnificent gold leaf finish radiates taste and sophistication in any living room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4027A |
| Product UPC: | 889048407398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Finely crafted to embody an ethereal choreography, this gingko leaf floor lamp is a modern heirloom. From its solid base to the tip of its two illuminating leaves, its magnificent gold leaf finish radiates taste and sophistication in any living room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4027A |
| Product UPC: | 889048407398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























