
Safavieh Meridia Floor Lamp - Black
Transform any room into an enchanting interior with this elegant black floor lamp. Finely crafted to showcase its delicate scrolls, this updated spin on the Victorian bridge lamp features a dramatic lantern-style authentic silver and ivory glass shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 11" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4057A |
| Product UPC: | 889048650503 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $117.88
-65%$117.88
$41.26More Images


Safavieh Meridia Floor Lamp - Black
Transform any room into an enchanting interior with this elegant black floor lamp. Finely crafted to showcase its delicate scrolls, this updated spin on the Victorian bridge lamp features a dramatic lantern-style authentic silver and ivory glass shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 11" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4057A |
| Product UPC: | 889048650503 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform any room into an enchanting interior with this elegant black floor lamp. Finely crafted to showcase its delicate scrolls, this updated spin on the Victorian bridge lamp features a dramatic lantern-style authentic silver and ivory glass shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 11" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4057A |
| Product UPC: | 889048650503 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























