
Safavieh Melrose Floor Lamp - White
This contemporary floor lamp is a sleek addition to any living room, bedroom, or home office. Its clean white body and warm wood finish creates the perfect of modern minimalist look in your d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Wood Finish |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4034A |
| Product UPC: | 889048546417 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $99.68
-65%$99.68
$34.89More Images


Safavieh Melrose Floor Lamp - White
This contemporary floor lamp is a sleek addition to any living room, bedroom, or home office. Its clean white body and warm wood finish creates the perfect of modern minimalist look in your d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Wood Finish |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4034A |
| Product UPC: | 889048546417 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This contemporary floor lamp is a sleek addition to any living room, bedroom, or home office. Its clean white body and warm wood finish creates the perfect of modern minimalist look in your d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 58.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Wood Finish |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4034A |
| Product UPC: | 889048546417 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























