
Safavieh Meissa Chandelier - Black
Fresh and fashion-forward, this Meissa Chandelier was designed for the cosmopolitan lifestyle. Meissa‰۪s sleek black shades and shimmering brass frame give your d̩cor a penthouse-chic glow, instantly transforming any interior with effortless style.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 27" W x 27" D x 13.5-43.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Satin Brass |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | CHA4024A |
| Product UPC: | 195058337137 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Meissa Chandelier - Black
Fresh and fashion-forward, this Meissa Chandelier was designed for the cosmopolitan lifestyle. Meissa‰۪s sleek black shades and shimmering brass frame give your d̩cor a penthouse-chic glow, instantly transforming any interior with effortless style.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 27" W x 27" D x 13.5-43.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Satin Brass |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | CHA4024A |
| Product UPC: | 195058337137 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fresh and fashion-forward, this Meissa Chandelier was designed for the cosmopolitan lifestyle. Meissa‰۪s sleek black shades and shimmering brass frame give your d̩cor a penthouse-chic glow, instantly transforming any interior with effortless style.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 27" W x 27" D x 13.5-43.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Satin Brass |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | CHA4024A |
| Product UPC: | 195058337137 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























