
Safavieh Mazelle Flush Mount - Brass
Illuminate your d̩cor with the climactic charisma of this marvelous Mazelle Flush Mount. Featuring a partially exposed bulb for an industrial-chic edge, Mazelle‰۪s sleek black conic shade pairs perfectly with its shimmering brass base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 8" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4065A |
| Product UPC: | 195058360234 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $92.95
-65%$92.95
$32.53More Images


Safavieh Mazelle Flush Mount - Brass
Illuminate your d̩cor with the climactic charisma of this marvelous Mazelle Flush Mount. Featuring a partially exposed bulb for an industrial-chic edge, Mazelle‰۪s sleek black conic shade pairs perfectly with its shimmering brass base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 8" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4065A |
| Product UPC: | 195058360234 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your d̩cor with the climactic charisma of this marvelous Mazelle Flush Mount. Featuring a partially exposed bulb for an industrial-chic edge, Mazelle‰۪s sleek black conic shade pairs perfectly with its shimmering brass base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 8" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4065A |
| Product UPC: | 195058360234 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























