
Safavieh Margot 4 Light 18-Inch Dia Adjustable Pendant - Gold
Sophisticated and timeless, this stunning contemporary pendant lamp brings classic style to any interior. Designed with sleek, clean lines, its luxurious gold finish creates a dramatic minimalist focal point in any entryway or hall. A new classic.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 36-108" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | PND4004A |
| Product UPC: | 889048325258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Margot 4 Light 18-Inch Dia Adjustable Pendant - Gold
Sophisticated and timeless, this stunning contemporary pendant lamp brings classic style to any interior. Designed with sleek, clean lines, its luxurious gold finish creates a dramatic minimalist focal point in any entryway or hall. A new classic.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 36-108" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | PND4004A |
| Product UPC: | 889048325258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sophisticated and timeless, this stunning contemporary pendant lamp brings classic style to any interior. Designed with sleek, clean lines, its luxurious gold finish creates a dramatic minimalist focal point in any entryway or hall. A new classic.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 36-108" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | PND4004A |
| Product UPC: | 889048325258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























