
Safavieh Manlen Pendant - Clear
This Manlen Pendant is beautifully sophisticated in its minimalist style. An oil-rubbed bronze finish decadently frames Manlen's clear glass shade, and three slim bulbs cast an elegant glow in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 18.25 - 48.25" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Orb |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | PND4116A |
| Product UPC: | 195058105088 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Manlen Pendant - Clear
This Manlen Pendant is beautifully sophisticated in its minimalist style. An oil-rubbed bronze finish decadently frames Manlen's clear glass shade, and three slim bulbs cast an elegant glow in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 18.25 - 48.25" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Orb |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | PND4116A |
| Product UPC: | 195058105088 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Manlen Pendant is beautifully sophisticated in its minimalist style. An oil-rubbed bronze finish decadently frames Manlen's clear glass shade, and three slim bulbs cast an elegant glow in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 18.25 - 48.25" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Orb |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | PND4116A |
| Product UPC: | 195058105088 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























