
Safavieh Makani 21.5-Inch Dia Antler Chandelier - Brown
This nature-inspired antler chandelier brings rustic modern style to any living room, dining room or foyer. Crafted with iron and resin, its faux antlers add an abundance of unique character. A designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21.5" W x 21.5" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 25W |
| Product SKU: | CHA4002A |
| Product UPC: | 889048324794 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Makani 21.5-Inch Dia Antler Chandelier - Brown
This nature-inspired antler chandelier brings rustic modern style to any living room, dining room or foyer. Crafted with iron and resin, its faux antlers add an abundance of unique character. A designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21.5" W x 21.5" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 25W |
| Product SKU: | CHA4002A |
| Product UPC: | 889048324794 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This nature-inspired antler chandelier brings rustic modern style to any living room, dining room or foyer. Crafted with iron and resin, its faux antlers add an abundance of unique character. A designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21.5" W x 21.5" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 25W |
| Product SKU: | CHA4002A |
| Product UPC: | 889048324794 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























