
Safavieh Madio Flush Mount - Gold Base
Nothing beats the classics, and this Madio Flush Mount proves that timeless designs are just as stylish as avant-garde ones. Madio‰۪s pleated off-white fabric shade casts a warm glow in any room, while gold iron fittings add an elegant touch.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16" W x 12" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4057A |
| Product UPC: | 195058276788 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Madio Flush Mount - Gold Base
Nothing beats the classics, and this Madio Flush Mount proves that timeless designs are just as stylish as avant-garde ones. Madio‰۪s pleated off-white fabric shade casts a warm glow in any room, while gold iron fittings add an elegant touch.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16" W x 12" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4057A |
| Product UPC: | 195058276788 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nothing beats the classics, and this Madio Flush Mount proves that timeless designs are just as stylish as avant-garde ones. Madio‰۪s pleated off-white fabric shade casts a warm glow in any room, while gold iron fittings add an elegant touch.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16" W x 12" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4057A |
| Product UPC: | 195058276788 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























