
Safavieh Lush Kristi 3 Light 16.5 Inch Dia Emerald Beaded Pendant - Emerald
A beautiful blend of boho chic style and eclectic elegance, this Kristi Pendant Light casts a calm, colorful glow in any decor. Kristi's strands of emerald green beads create a striking silhouette that gives any room a sense of airiness with its artistic negative space, while its natural woven tassel and details add a whimsical touch.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 29.75-111.75" H |
| Product Lamp Color: | Emerald |
| Product Material: | Acrylic Beaded/Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4477D |
| Product UPC: | 889048961951 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $262.18
-65%$262.18
$91.76More Images


Safavieh Lush Kristi 3 Light 16.5 Inch Dia Emerald Beaded Pendant - Emerald
A beautiful blend of boho chic style and eclectic elegance, this Kristi Pendant Light casts a calm, colorful glow in any decor. Kristi's strands of emerald green beads create a striking silhouette that gives any room a sense of airiness with its artistic negative space, while its natural woven tassel and details add a whimsical touch.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 29.75-111.75" H |
| Product Lamp Color: | Emerald |
| Product Material: | Acrylic Beaded/Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4477D |
| Product UPC: | 889048961951 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beautiful blend of boho chic style and eclectic elegance, this Kristi Pendant Light casts a calm, colorful glow in any decor. Kristi's strands of emerald green beads create a striking silhouette that gives any room a sense of airiness with its artistic negative space, while its natural woven tassel and details add a whimsical touch.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 29.75-111.75" H |
| Product Lamp Color: | Emerald |
| Product Material: | Acrylic Beaded/Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4477D |
| Product UPC: | 889048961951 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























