
Safavieh Luna 1 Light Brown 12-Inch Dia Adjustable Chandelier - Brown
Inspired by the European-style residences that line the poshest boulevard in Buenos Aires, this contemporary spin on the traditional chandelier is a modern classic. Its dramatic iron finish is dramatically juxtaposed with the infinite sparkle of crystal.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21 - 93" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4437A |
| Product UPC: | 889048145139 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $150.38
-65%$150.38
$52.63More Images


Safavieh Luna 1 Light Brown 12-Inch Dia Adjustable Chandelier - Brown
Inspired by the European-style residences that line the poshest boulevard in Buenos Aires, this contemporary spin on the traditional chandelier is a modern classic. Its dramatic iron finish is dramatically juxtaposed with the infinite sparkle of crystal.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21 - 93" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4437A |
| Product UPC: | 889048145139 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the European-style residences that line the poshest boulevard in Buenos Aires, this contemporary spin on the traditional chandelier is a modern classic. Its dramatic iron finish is dramatically juxtaposed with the infinite sparkle of crystal.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21 - 93" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4437A |
| Product UPC: | 889048145139 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























