
Safavieh Lumi Arc 69-Inch H Floor Lamp - Black
The sensual black metal curves and marble base of this arc 69-inch floor lamp were inspired by a legendary Parisian architect‰۪s design classic. Its sculptural style is at home in a well-curated living room or in a minimalist bedroom in need of instant sophistication
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 33.5" W x 19.5" D x 69" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4467A |
| Product UPC: | 889048177543 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $178.88
-65%$178.88
$62.61More Images


Safavieh Lumi Arc 69-Inch H Floor Lamp - Black
The sensual black metal curves and marble base of this arc 69-inch floor lamp were inspired by a legendary Parisian architect‰۪s design classic. Its sculptural style is at home in a well-curated living room or in a minimalist bedroom in need of instant sophistication
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 33.5" W x 19.5" D x 69" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4467A |
| Product UPC: | 889048177543 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The sensual black metal curves and marble base of this arc 69-inch floor lamp were inspired by a legendary Parisian architect‰۪s design classic. Its sculptural style is at home in a well-curated living room or in a minimalist bedroom in need of instant sophistication
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 33.5" W x 19.5" D x 69" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4467A |
| Product UPC: | 889048177543 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























