
Safavieh Lucero 17.5-Inch Dia Adjustable Chandelier - Black
Inspired by natural d̩cor in Sweden‰۪s finest contemporary hotel, this 17-inch diameter adjustable chandelier brings warmth to small spaces. Crafted with wood and metal it brings soft light to a hall, or an intimate and inviting glow to any seating area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 17.5" W x 17.5" D x 24 -94" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Wood |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4392A |
| Product UPC: | 889048116238 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $204.98
-65%$204.98
$71.74More Images


Safavieh Lucero 17.5-Inch Dia Adjustable Chandelier - Black
Inspired by natural d̩cor in Sweden‰۪s finest contemporary hotel, this 17-inch diameter adjustable chandelier brings warmth to small spaces. Crafted with wood and metal it brings soft light to a hall, or an intimate and inviting glow to any seating area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 17.5" W x 17.5" D x 24 -94" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Wood |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4392A |
| Product UPC: | 889048116238 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by natural d̩cor in Sweden‰۪s finest contemporary hotel, this 17-inch diameter adjustable chandelier brings warmth to small spaces. Crafted with wood and metal it brings soft light to a hall, or an intimate and inviting glow to any seating area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 17.5" W x 17.5" D x 24 -94" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Wood |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4392A |
| Product UPC: | 889048116238 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























