
Safavieh Lovato 64-Inch H Floor Lamp - Clear
Inspired by exquisite art deco architecture this modern floor lamp is ideal for the gracious contemporary living room. Designed with a luxurious clear glass body and polished chrome, it‰۪s topped with an off-white cotton shade that creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4017A |
| Product UPC: | 889048325098 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Lovato 64-Inch H Floor Lamp - Clear
Inspired by exquisite art deco architecture this modern floor lamp is ideal for the gracious contemporary living room. Designed with a luxurious clear glass body and polished chrome, it‰۪s topped with an off-white cotton shade that creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4017A |
| Product UPC: | 889048325098 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by exquisite art deco architecture this modern floor lamp is ideal for the gracious contemporary living room. Designed with a luxurious clear glass body and polished chrome, it‰۪s topped with an off-white cotton shade that creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4017A |
| Product UPC: | 889048325098 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























